Sztuka interpretacji tekstu. Twórczość C. K. Norwida w wykonaniu Doroty Segdy

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o niebieskich okładkach. Tekst: Książka w dźwięku. Sztuka interpretacji tekstu – spotkanie z Dorotą Segdą. Termin: 20 czerwca 2022, godz. 17:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Wejściówki dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej od 13 czerwca. Dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, Patroni Medialni: TVP Kultura, Radio eM, SBP PL, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Sztuka interpretacji tekstu. Twórczość C. K. Norwida w wykonaniu Doroty Segdy

20 czerwca o godz. 17.00, dla miłośników literatury i teatru, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przygotowała prawdziwą ucztę. W ramach cyklu Książka w dźwięku zapraszamy na wieczór z twórczością Cypriana Kamila Norwida. Fragmenty poematu „Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem” oraz mowy zatytułowanej „Rzecz o wolności słowa”, wygłoszonej przez autora podczas odczytu publicznego w Paryżu w 1869 r., usłyszymy w mistrzowskiej interpretacji Doroty Segdy.
Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych ma tytuł profesora sztuk teatralnych, jest nauczycielem akademickim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a także, już drugą kadencję, rektorem tej uczelni. Artystka od roku 1987 pozostaje związana ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W dotychczasowym dorobku ma ponad pięćdziesiąt ról scenicznych i czterdzieści w Teatrze Telewizji. Na deskach teatralnych zagrała m.in. Salomeę w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego i Małgorzatę w „Fauście” Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Jerzego Jarockiego. Wśród wielu ról w Teatrze Telewizji w pamięci widzów szczególnie utkwiły dwie tytułowe – w „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego oraz w „Królowej Krystynie” Augusta Strindberga w reżyserii Piotra Mikuckiego. Na dużym ekranie zachwyciła wykreowanymi przez siebie postaciami w filmach: „Mój wiek XX”, „Faustyna”, „Tato”, czy „Tylko strach”. Jest laureatką wielu nagród filmowych i teatralnych. W 2015 roku odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
W naszej bibliotece gościć będzie po raz trzeci. Tym razem w związku z realizacją 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Wejściówki na spotkanie będą do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 13 czerwca.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sztuka interpretacji tekstu. Spotkanie z Dorotą Segdą

Wieczór poświęcony sztuce interpretacji tekstu nie mógłby się odbyć bez udziału mistrza słowa, aktorki/aktora, na co dzień zmagających się z materią, jaką jest utwór literacki, będący często punktem wyjścia przy tworzeniu postaci, a także polem sprawdzenia i doskonalenia własnego warsztatu.

Bardzo nam miło, że nasze zaproszenie (już po raz trzeci) przyjęła Pani Dorota Segda – wybitna polska aktorka, profesor sztuk teatralnych, a także już drugą kadencję rektor krakowskiej akademii. W wykonaniu artystki usłyszeliśmy wiersz „W Weronie”, a także fragmenty poematu „Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem” Cypriana Kamila Norwida oraz „Rzeczy o wolności słowa”. Wybór autora z pewnością nie był przypadkowy. Pani profesor od lat przekonuje swoich studentów, że kto nauczy się czytać Norwida, ten poradzi sobie z każdym tekstem.

Niezwykle wzruszające spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu Książka w dźwięku wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

20 cze 2022