Czarno Białe

Na białym tle czarno-biała grafika przedstawiająca słoneczniki w wazonie, według Vincenta van Gogha. U góry napis: Czarno-białe, po lewej stronie tekst: sucha igła, linoryt, kolagrafia. Po lewej stronie tekst: Galeria ExLibris, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Rynek Główny 17. Poniżej na czerwonym pasku daty trwania wystawy: od 5 maja do 20 maja 2022 r. Na samym dole plakatu tekst: Wystawa grafiki ze zbiorów Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie. Obok, po prawej stronie w dwóch rzędach logotypy: Warsztat Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Jaworzno – Energia, Śląskie Lokalnie, Narodowy Instytut Wolności, Nowe FIO.

Czarno Białe

Sztuka jest stara jak świat. Nie wiemy, kim byli prehistoryczni artyści i jak postrzegali otaczającą ich rzeczywistość. Pozostały po nich naskalne rysunki w jaskiniach – przykład pierwszych grafik wykonanych ręką człowieka. Grafika artystyczna, jako jedna z dziedzin sztuki, obok malarstwa i rzeźby, ma długą i bogatą historię. Przede wszystkim jest to niezwykły proces twórczy, który w całości spoczywa w rękach jednego człowieka – artysty. Wykonany odpowiednią techniką rysunek na płycie drewnianej, metalowej lub linorytniczej pokrywany jest farbą, a następnie odbijany na papierze lub tkaninie. Nigdy nie ma dwóch takich samych odbitek, każda jest inna, niepowtarzalna i staje się oryginalnym dziełem sztuki. Do świata takich artystycznych grafik zapraszają nas uczestnicy jaworznickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie. Wernisaż, uroczyście otwierający wystawę, odbędzie się 6 maja o godz. 10.00. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa „Czarno-białe” jest częścią projektu „Nicią tkane – od izolacji do integracji”, realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (Śląskie Lokalnie).

Czarno-białe
Tagi: