The Beatles „Abbey Road”

Tło: białe i czarne. Na środku, na czarnym tle, widnieje zdjęcie płyty The Beatles „Abbey Road", na którym widzimy czterech członków zespołu przechodzących jeden za drugim po przejści dla pieszych. Po obu stronach ulicy widać zaparkowane samochody i kilka osób w dalszej odległości. Tekst: Dobry wieczór z płytą winylową. Historia ważnej płyty. Biblioteka Główna w Jaworznie, 8 grudnia 2022 r. godz. 17.00. The Beatles „Abbey Road"Zaprasza Bogusław Ziębowicz. Logotypy: VinylHouse, Biblioteki, Miasta Jaworzna, Nauka z Kulturą.

The Beatles „Abbey Road”

8 grudnia br. o godz. 17.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z Bogusławem Ziębowiczem, w ramach muzycznego cyklu „Historia ważnej płyty”.

Kilka słów od prowadzącego…

Od lutego do sierpnia 1969 roku w londyńskich studiach przy Abbey Road The Beatles po raz ostatni zebrali się aby nagrać nowy materiał. Zaproponowali, że zrobią to to tak „jak za starych dobrych czasów” nie patrząc na konflikty jakie narosły w zespole podczas nagrywania poprzednich płyt. Producent George Martin zgodził się, w efekcie czego powstała płyta Abbey Road z zawartością muzyczną na najwyższym beatlesowskim poziomie i ikoniczną okładką. Fotografię na okładkę zrobiono na ulicy podczas przerwy w nagrywaniu. Zdjęcie to stało się jedną z najsłynniejszych i najczęściej imitowanych okładek w historii rocka. Człowiek stojący na chodniku w tle po prawej stronie to amerykański turysta, Paul Cole. Nie wiedział, że został sfotografowany, do momentu ujrzenia okładki po kilku miesiącach. Z garbusa stojącego po lewej fani ukradli występującą na zdjęciu tablicę rejestracyjną, a samo auto ostatecznie trafiło do Automuseum Volkswagen w Wolfsburgu.

The Beatles to artyści, którzy przełamywali ograniczenia swoich czasów, wymyślając coś unikatowego i oryginalnego!

Zapraszam na muzyczną ucztę z The Beatles prosto z płyty winylowej.

Bogusław Ziębowicz

Relacja

Za sprawą brytyjskiego zespołu rockowego The Beatles, 8 grudnia br., wybraliśmy się w wirtualną, muzyczną i sentymentalną podróż do Londynu na Abbey Road. W studio mieszczącym się przy tej właśnie ulicy, zespół nagrał swoją ostatnią, wspólną płytę. Tego wieczoru naszym przewodnikiem był dr. inż. Bogusław Ziębowicz – adiunkt w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prywatnie pasjonat i kolekcjoner płyt winylowych, posiadacz oryginalnego wydania płyty Abbey Road z 1969 r. Data spotkania nie była przypadkowa, tego dnia, 43 lata temu zamordowano Johna Lennona, założyciela, lidera, muzyka i wokalistę zespołu The Beatles, który wraz z Paulem McCartneyem stworzyli jeden z najsłynniejszych duetów kompozytorskich i tekściarskich wszech czasów.

08 gru 2022