Trzy kobiety – trzy spojrzenia. Wystawa

Tło białe, w lewym górnym rogu oraz w prawym dolnym ornamentyka kwiatowa. Po prawej stronie trzy zdjęcia prezentujące prace: portret młodej dziewczyny wykonany ołówkiem, kolorowy obraz przedstawiający przewrócony koszyk z bukietem bzu oraz uliczkę miasta z białymi domami udekorowanymi różnobarwnymi kwiatami. Tekst: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Trzy kobiety - trzy spojrzenia. Wystawa prac Małgorzaty Kutek, Bogusławy Kruczały, Grażyny Sudzińskiej-Graboskiej, 04-22.01.2022 r. Wernisaż 4 stycznia 2022 r. godz. 17.00, Galeria ExLibris, Rynek Główny 17. Logotypy: Biblioteki, miasta Jaworzna.

Trzy kobiety – trzy spojrzenia. Wystawa

Nowy rok w bibliotecznej Galerii ExLibris rozpoczynamy 4 stycznia o godz. 17.00, uroczystym otwarciem wystawy pt. „Trzy kobiety, trzy spojrzenia”. Ekspozycja stanowi efekt twórczej działalności Małgorzaty Kurek, Bogusławy Kruczały oraz Grażyny Siudzińskiej-Grabowskiej. Prezentacja obejmuje 39 prac o rozmaitej tematyce, wykonanych w różnych technikach. Wystawa potrwa do 22 stycznia 2022 r.

O autorkach

Małgorzata Kurek
Z wykształcenia krawcowa. Zainteresowanie rysunkiem przejawiała od bardzo wczesnych lat dzieciństwa, ucząc się tej techniki od podstaw, metodą prób i błędów, korzystając z wskazówek zawartych w ogólnodostępnej literaturze z tego zakresu. Temat zgłębiała również przeglądając prace udostępniane przez innych na stronach internetowych, czy wystawach. Najchętniej tworzy portrety, szczególnie dzieci. Kilka lat temu rozpoczęła próby malowania pastelami olejnymi i akwarelami. Jednak najbliższy jest dla niej ołówek. Najczęściej rysuje sama dla siebie, dla rodziny lub znajomych. W swym dorobku ma również kilka portretów na zamówienie. Dla artystki obecna wystawa jest pierwszą publiczną ekspozycją jej prac.

Bogusława Kruczała
Z zawodu technik ekonomista, obecnie na emeryturze. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła około 25 lat temu. Do porzuconej w młodości pasji powróciła w 2018 r., malując przede wszystkim dla siebie i najbliższych. Kilkanaście prac wykonała na zamówienie znajomych. Jest typowym samoukiem, a jej malarstwo, jak sama przyznaje jest intuicyjne. W ostatnim czasie dużo energii poświęca na ćwiczenie techniki rysunku ołówkiem, głównie postaci ludzi. Wiele radości sprawia jej malowanie bliskich, kwiatów, pejzaży oraz koni. Nie wzoruje się na żadnym ze współczesnych czy klasycznych malarzy. Pierwszą i jedyną, jak do tej pory, wystawę swych prac miała kilka lat temu, w jednej z jaworznickich szkół.

Grażyna Siudzińska -Grabowska

Emerytowana nauczycielka, która przygodę z malarstwem rozpoczęła kilka lat temu. Jest typowym samoukiem i wzorem wielu innych amatorów, podpatrywała klasyków czy współczesnych mistrzów sztuki. Jej ulubionym artystą jest genialny Wojciech Kossak oraz Danuta Muszyńska-Zamorska, której akwarelowe i olejne portrety dzieci stały się dla Pani Grażyny stałym źródłem inspiracji. Prawdziwą przyjemność sprawia jej malowanie kwiatów. Chętnie podejmuje również tematy związane z codziennością, umieszczając w swych pracach, w roli głównej, postać kobiety. Jak sama twierdzi malarstwo jest dla niej spełnieniem potrzeby wyrażenia samej siebie. Realizuje się również literacko pisząc wiersze. Kilka lat temu w Bibliotece Miejskiej w Mysłowicach miała miejsce, jedyna jak do tej pory, wystawa obrazów połączoną z recytacją jej autorstwa.

04 - 22 sty 2022