Warsztaty poprawnej polszczyzny

Tło: białe, po lewej stronie umieszczono prostokąt wypełniony grafiką przypominającą ułożone w nieładzie książki o niebieskich okładkach. Tekst: Książka w dźwięku. Warsztaty poprawnej polszczyzny. Prowadzenie: Maurycy Polaski – aktor, autor tekstów. Termin: siedemnasty maja 2022, godz. 11:00. Zdjęcie: Prowadzący stoi oparty o ścianę porośniętą zieloną roślinnością. Aktor ma krótkie ciemne włosy, a jego twarz zdobią okulary. Mężczyzna szeroko się uśmiecha, stojąc w swobodnej pozie z rękami w kieszeniach białych spodni, które pasują do koszulki w tym samym kolorze oraz niebieskiej marynarki. Logo: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patroni Medialni: Logo: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, TVP Kultura, Radio eM, SBP PL, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Warsztaty poprawnej polszczyzny

17 maja o godz. 10.00 uczniowie szkoły podstawowej wezmą udział w warsztatach poprawnej polszczyzny. Pomysłodawcą inicjatywy jest Maurycy Polaski – aktor, twórca tekstów, znany m.in. z kabaretu. Zajęcia wypełnią praktyczne ćwiczenia z impostacji, czyli prawidłowego ustawienia aparatu głosowego oraz dykcji, a także rozluźniające, pozwalające na swobodne mówienie. Ważnym aspektem będzie zwrócenie uwagi na najbardziej powszechne błędy językowe jak również podkreślenie wagi słowa w codziennym życiu i wzajemnej komunikacji.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Książka w dźwięku” wpisanego w program 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacja

Jak wyglądają egzaminy do szkoły aktorskiej? Co to jest impostacja? Na czy polega dykcyjna rozgrzewka? W jaki sposób możemy rozluźnić aparat mowy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił Maurycy Polaski – aktor, autor tekstów oraz bajek i wierszyków dla dzieci, podczas warsztatów z udziałem uczniów jednej z jaworznickich szkół podstawowych. Prowadzący jest entuzjastą poprawnej polszczyzny stąd jej popularyzację, a co za tym idzie pielęgnowanie języka, uznaje za ważną formę patriotyzmu.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach cyklu „Książka w dźwięku” stanowiącego element programu 4. edycji projektu Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?

17 maj 2022