Wieczór z piosenką żeglarską. Koncert zespołu Ryczące Dwudziestki

Tło: wokół czerwonego samochodu z dawnych lat ulokowało się pięciu uśmiechniętych mężczyzn w różnym wieku. Dwóch siedzi na podłodze przed autem, dwóch opiera się o maskę, a jeden stoi z boku – razem tworzą zespół Ryczące Dwudziestki. W górnej części plakatu widnieje biało-zielona ramka z napisem: Książka w podróży. Poniżej zamieszczono tekst: Ryczące Dwudziestki. Wieczór z piosenką żeglarską. Termin: 16 września 2022, godz.17:00. Biblioteka Główna w Jaworznie. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 1 września. dopisek: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Logotypy: projektu, biblioteki, Jaworzna – źródła energii, patronów medialnych: TVP Kultura, SBP PL, Radio EM 107,6 FM Katowice, Puls Jaworzna, Extra Jaworzno, Gazeta Jaworznicka.

Wieczór z piosenką żeglarską. Koncert zespołu Ryczące Dwudziestki

Chyba nie ma drugiego gatunku muzycznego tak mocno kojarzącego się z wakacjami jak szanty. Właśnie żeglarską piosenką zamkniemy letni sezon wydarzeń, myśląc już o konstruowaniu bogatej (a jakże) ramowej oferty na jesienno-zimowe przedpołudnia i wieczory.

Tymczasem złapmy wiatr w żagle i na wznoszącej nas fali dajmy się porwać muzyce, która sprawdza się nie tylko na szerokich wodach – słodkich i słonych, gdyż jej rytmowi z łatwością podda się nie jeden szczur lądowy.

Przeżyjmy razem niezapomnianą przygodę z grupą pięciu, wspaniałych męskich głosów, tworzących pod szyldem „Ryczące Dwudziestki”. Swą artystyczną drogę szczęśliwie rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali III nagrodę. Później było już tylko lepiej. Wśród wielu wyróżnień, szczególne znaczenie dla wykonawców ma dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie, w latach 1984 i 1999. Muzycy nie boją się eksperymentów, spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel. Grupę tworzą: Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia), Wojciech Dudziński „Sęp”, Andrzej Marciniec „Martinez”, Bogdan Kuśka „Bodziec”, Łukasz Drzewiecki „Matrix”.

Koncert w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędzie się 16 września o godz. 17.00, w ramach cyklu Książka w Podróży, wpisanego w program 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej, od 1 września.

Książka żaglem Twojego życia – wystawka

Relacja

By choć przez chwilę poczuć wakacyjny klimat – złapać oddech, oderwać się od tego, co związane z rutyną obowiązków i codzienną gonitwą, rozmarzyć nad perspektywą przygody, jaką daje zmiana otoczenia, poznawanie nowych miejsc, raz jeszcze poczuć wiatr we włosach i wsłuchać się w szum fal… Tego wszystkiego, bez opuszczania naszego miasta, mogli doświadczyć uczestnicy bibliotecznego koncertu szant. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił zespół Ryczące Dwudziestki, w składzie: Wojciech Dudziński „Sęp”, Andrzej Marciniec „Martinez”, Bogdan Kuśka „Bodziec”, Łukasz Drzewiecki „Matrix”. W wykonaniu muzyków usłyszeliśmy największe przeboje piosenki żeglarskiej oraz kompozycje autorskie, również doskonale znane fanom gatunku. Dopełnieniem przekazu niesionego przez muzykę była wystawa tematyczna, zatytułowana „Książka żaglem Twojego życia”, prezentująca literaturę podróżniczą i marynistyczną.

Wydarzenie zorganizowane zostało jako finał cyklu Książka w podróży, w ramach realizacji 4. edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Co autorów inspiruje?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

16 wrz 2022